Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2017/18

Dnia 28 września 2017 roku w naszej szkole odbyły się długo wyczekiwane przez uczniów wybory do samorządu. Dwa tygodnie wcześniej na ścianach korytarza szkolnego zawisły plakaty pierwszych kandydatów. W ostatni czwartek miesiąca września, o godzinie 11 wybraliśmy w końcu nasz nowy Samorząd Uczniowski. Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii CEO - Samorządy Mają Głos.

W zasadzie to całym tym wydarzeniem nasza szkoła żyła już od chwili, gdy kandydaci przedstawili nam swoje obietnice wyborcze. Według ordynacji wyborczej, na początku nastąpiło zgłoszenie kandydatów poparte zgodą wychowawców. Następnie była kampania wyborcza, czas prezentacji programów i rozdawania ulotek. Cisza wyborcza to ostatni dzień przed rozstrzygnięciem, czas na podjęcie decyzji. Na przerwach można było usłyszeć dyskusje uczniów na temat wyboru odpowiedniej osoby, która miałaby znaleźć się na zaszczytnym stanowisku przewodniczącego szkoły. Ale dopiero w czwartek, podczas oficjalnego głosowania zdecydowano kto znajdzie się w Samorządzie Uczniowskim. Cały ten dzień wyglądał następująco: na trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie pod okiem komisji wyborczej (w skład której wchodziły uczennice klasy 3a: Natalia Dulik, Martyna Sokołowska, Magdalena Koper i Dominika Płonka) zagłosowali. Lecz żeby to zrobić musieli najpierw okazać legitymacje i podpisać się na przygotowanych wcześniej listach. Dopiero potem dostali karty, na których mogli oddać swój głos. Ale nie tylko uczniowie mogli wybrać swojego kandydata. Wybory były tajne, równe, powszechnei i  bezpośrednie. Zostały zachowane wszelkie zasady demokracji. Nauczyciele również mieli możliwość głosowania. Następnym krokiem było przelicznie głosów, z urny wyborczej wypadły karty i… Przyznam, że towarzyszyły temu ogromne emocje. Wszyscy byliśmy ciekawi kto wygra. W końcu wszystko stało się jasne i oficjalnie można było ogłosić wyniki. Przewodniczącym została Klaudia Świgut, uczennica klasy 3a ilością głosów:43. Funkcja zastępcy przypadła w udziale Karolinie Morajko z klasy 3c, która otrzymała 32 głosy. Natomiast skarbnikiem został Jakub Kowalski ,uczeń klasy 3b, z 24 głosami.

Po dokonaniu wszystkich formalności nowy Samorząd Uczniowski został uwieczniony na zdjęciu wykonanym przez Magdalenę Koper. Fotografia została zamieszczona na stronie CEO, gdzie przez cały okres trwania wyborów prowadzone były relacje dotyczące ich przebiegu.